Nowości biblioteczne

Conni i kucyki J. Boehme – Conni nie posiada się z radości: rodzice zgodzili się, żeby spędziła ferie z jej najlepszą przyjaciółką Anną. Tydzień na koniach! Dziewczynka czuje się trochę nieswojo, ponieważ jeszcze nigdy nie była tak długo sama poza domem, ale przecież nie jest już małym dzieckiem. Wszystko jednak przebiega zupełnie inaczej, niż sobie to wyobrażała…

Kucykowa Wróżka Pony B. Zoschke – Kucykowa Wróżka jest bardzo szczęśliwa – jej przyjaciółka Jaskierka zamieszkała z nią w zamku za zaczarowanej Wyspie Niepowtarzalnej! Ale oto nieoczekiwanie zjawia się dziwny gość miniaturowych rozmiarów. Wkrótce odchodzi lecz wraz z nim znikają zwierzęta dziewczynek: należący do Jaskierki kotek i kucyk Wróżki. Jaskierka jest załamana, lecz Kucykowa Wróżka nie traci zimnej krwi: postanawia odszukać zwierzęta… i odnajduje je w cyrku!

Koszmarny Karolek F. Simon – Czy chcielibyście dowiedzieć się, jak wygrywa się konkurs czytelniczy, nie czytając ani jednej książki; jak zmienić grecką świątynię w rakietę kosmiczną; jak skonstruować cuchnącą bombę?… Jeśli tak, to sięgnijcie do cyklu książeczek o przygodach Koszmarnego Karolka, okropnego syna rodziców, którzy pragną uczynić z niego grzecznego chłopca i nie zawsze im się to udaje…

Opowieści z Narnii” to cykl siedmiu powieści fantasy dla dzieci i młodzieży, napisanych przez C. S. Lewisa. Narnia to pełna uroku i niezwykłych tajemnic kraina, którą czwórka młodych ludzi próbuje uratować przed siłami władcy zła. Cykl opowiadań składa się z następujących powieści:

  • Lew, czarownica i stara szafa – opowiada historię czwórki zwyczajnych dzieci: Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji. W domu profesora Kirke’a odkrywają szafę, która prowadzi do magicznego świata Narnii. Rodzeństwo pomaga Aslanowi uratować ją z rąk złej Białej Czarownicy, która rządzi krainą od stu lat bezustannej zimy.
  • Książę Kaspian: Powrót do Narnii – opowiada o tym jak Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja spieszą na pomoc prawowitego władcy Narnii, Księciu Kaspianowi, który toczy śmiertelny bój o prawo do tronu. Jakie będą tego rezultaty, zdaje się rozumieć tylko mądry Lew Aslan.
  • Podróż „Wędrowca do Świtu” – w tej powieści Łucja, Edmund i Eustachy dołączają do wyprawy Kaspiana, mającej na celu odszukanie siedmiu lordów wygnanych w czasach, kiedy Miraz objął tron. Ta niebezpieczna podróż w kierunku, znajdującego się na krańcu świata, kraju Aslana staje się dla nich szansą stanięcia twarzą w twarz z wieloma cudami i niebezpieczeństwami, jakie oferuje Narnia.
  • Srebrne krzesło – w tej części Aslan przywołuje do Narnii Eustachego razem z jego koleżanką z klasy Julią. Na miejscu dostają cztery znaki, mające pomóc im w odnalezieniu księcia Riliana, syna Kaspiana, porwanego dziesięć lat wcześniej. Eustachy i Julia, z pomocą Błotosmętka, stawiają czoła olbrzymiemu niebezpieczeństwu zanim udaje im się odnaleźć Riliana.
  • Koń i jego chłopiec – powieść opowiada historię mówiącego konia Bree oraz młodego chłopca o imieniu Szasta, którzy są niewolnikami w Kalormenie. Spotykają się przypadkiem i razem planują odzyskać wolność, uciekając do Narnii. W trakcie podróży odkrywają planowany przez Kalormeńczyków napad na Archelandię i decydują się dotrzeć tam pierwsi, aby ostrzec króla.
  • Siostrzeniec czarodzieja książka przenosi czytelnika w czasy początków Narnii, gdzie dowiaduje się on jak Aslan stworzył tę krainę oraz w jaki sposób dostało się do niej zło. Digory i Polly przypadkiem przenoszą się do innych światów, eksperymentując z magicznymi pierścieniami stworzonymi przez wujka Digory’ego. Tam spotykają Jadis, przyszłą Białą Czarownicę, i są świadkami stworzenia świata Aslana.
  • Ostatnia bitwa – książka jest kroniką wydarzeń, ukazujących koniec Narnii. Julia i Eustachy powracają, aby uratować bajkową krainę od Krętacza, małpy, która, przekonując osła Łamigłówka do odgrywania roli Aslana, doprowadza do ostatecznej rozgrywki pomiędzy Kalormenami i królem Tirianem.

Dynastia Miziołków – to zabawna opowieść o niezwykłej rodzinie… Mamiszon, która nie umie gotować, jednak jej próby zrekompensowania tego familii, są powalające. Tatuś, zwany Papiszonem, też jest niezgorszy. Z jednej strony potrafi zamknąć się w pokoju i w bałaganie tworzyć swe dzieła, z drugiej wymaga porządku. A siostry? …Mają swoje zdanie, no i dość mocno dają znać o swej egzystencji. I sam Miziołek. Chłopak zwyczajny, który męczy się w szkole, ma dziwnych przyjaciół, trochę przypominający „Mikołajka”, czasem zakochany, czasem z problemami… Wszystko to tworzy dawka dobrego humoru, ale też nadzieję, że są jeszcze rodziny zabawne, lecz co najważniejsze, kochające się…

Nowe Przygody Mikołajka R. Goscinny – opowieści przedstawiających niesamowite perypetie Mikołajka nie trzeba już chyba reklamować. Książka ta ukazuje nam kolejne niezwykłe przygody małego chłopca, który wykonując nawet najprostsze czynności jest w stanie zmienić otoczenie nie do poznania.