Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Internet – źródłem informacji i rozrywki

Internet jest źródłem informacji i rozrywki. Jest bardzo przydatny i posiada wiele zalet.   Należy jednak pamiętać, że nieodpowiedzialne korzystanie z Internetu może narazić nas na niebezpieczeństwo. Aby uniknąć różnych przykrości, musimy być świadomi, jakie zagrożenia możemy spotkać w Internecie, a także jak ich unikać.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu:

• Nigdy nie ufaj osobie, którą poznajesz przez Internet. Nigdy nie będziesz mieć pewności z kim tak naprawdę rozmawiasz, czy jest to faktycznie 10-latek, a nie 40-latek, który podaje się za 10-latka.
  • Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet. Nigdy nie masz pewności kim są i jakie mają zamiary względem ciebie. Ponadto każdą propozycję spotkania zawsze konsultuj z rodzicami.
  • Nie podawaj nikomu swoich danych osobowych (imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, szkoła, do której chodzisz, itp.). Najlepiej wymyśl sobie jakiś nick, którym będziesz się posługiwał w Internecie.
  • Dbaj o swój wizerunek. Nie publikuj w sieci i nie przesyłaj nikomu swoich zdjęć bez zastanowienia. Publikowanie i przesyłanie swoich zdjęć, powinno odbywać się z dużą rozwagą i ostrożnością. Pamiętaj, że w chwili opublikowania zdjęcia, tracisz nad nim kontrolę, a dostęp do nich mogą mieć nawet osoby, którym nie chcesz pokazywać swoich fotografii. Pamiętaj, że zdjęcia, które publikujesz w Internecie, a nawet te, które przesyłasz swoim znajomym, mogą zostać wykorzystanie przeciwko tobie. Zanim zatem naciśniesz polecenie „Wyślij”, zastanów się, czy na pewno chcesz, aby do wysyłanego zdjęcia mieli dostęp wszyscy?!
  • Chroń dane osobowe oraz wizerunek innych osób. Nie rozpowszechniaj ich danych osobowych. Nie umieszczaj w Internecie ich zdjęć bez ich wiedzy i zgody. Pamiętaj, że rozpowszechniając ich dane osobowe lub publikując zdjęcia osób, które nie wyraziły na to zgody lub bez ich wiedzy, łamiesz prawo RODO oraz prawo dotyczące ochrony wizerunku, co podlega karze. Jeżeli natomiast ktoś opublikował twoje dane osobowe lub zdjęcie bez twojej wiedzy i zgody, koniecznie zgłoś to swoim rodzicom, opiekunom, nauczycielom.
  • Nigdy nie ujawniaj swoich haseł dostępu osobom trzecim. Tworząc hasła staraj się, aby były jak najtrudniejsze do złamania – czyli powinny one być kombinacją dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych (? ; ! : & @ itp.), nie powinny być krótkie i łatwe do skojarzenia (np. 1234, abcd, twoje imię, data urodzenia itp.).
  • Nie klikaj w podejrzane linki, nie otwieraj podejrzanych plików i wiadomości e-mail. Pamiętaj, że bezmyślność przy ich otwieraniu naraża twój komputer na przedostanie się do niego różnych wirusów, trojanów, robaków, programów wykradających dane z komputera. Może to spowodować   utratę zamieszczonych w komputerze danych oraz uszkodzenie sprzętu.
  • Chroń swój komputer. Używaj dobrego programu antywirusowego i dbaj o systematyczną aktualizację bazy wirusów tegoż programu. Uchroni to twój sprzęt przed zawirusowaniem. Pamiętaj jednak, że zainstalowanie nawet najlepszego programu antywirusowego, nie zwalnia cię z ostrożnego korzystania z Internetu. Nie zapominaj, że nie ma takiego programu antywirusowego, który w 100% zabezpieczy twój sprzęt! Zachowaj zatem ostrożność.
  • Nie ignoruj ostrzeżeń zapory sieciowej oraz programów antywirusowych. Komunikaty te nie są bezpodstawne i wymagają uwagi.
  • Używaj i pobieraj tylko legalne pliki i oprogramowania. Zapewni to większą ochronę twojego komputera.
  • Przestrzegaj ostrzeżeń pojawiających się w Internecie. Nie przeglądaj stron, które są oznaczone ostrzeżeniami o treściach nieodpowiednich lub tylko dla osób pełnoletnich.
  • Korzystaj ze wsparcia dorosłych. Korzystając z Internetu pod nadzorem rodziców, opiekunów, nauczycieli masz pewność, że jeśli coś cię zaniepokoi, zawsze możesz poprosić ich o pomoc. Oni wyjaśnią wątpliwości lub ustrzegą cię przed niebezpiecznymi sytuacjami.
  • Zawsze informuj rodziców lub nauczycieli o niepokojących treściach w Internecie. Gdy napotkasz na strony zawierające treści niedozwolone, wulgarne, agresywne, rasistowskie, namawiające do przemocy lub inne, wzbudzające twój niepokój, zgłoś to osobie dorosłej, pod opieką której pozostajesz.
  • Zawsze informuj rodziców, opiekunów lub nauczycieli, gdy ktoś ci grozi przez Internet, szantażuje, namawia do przemocy lub działań niezgodnych z prawem. Jeśli trudno jest ci rozmawiać o takich problemach z bliskimi, zawsze możesz skorzystać z całkowicie darmowego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, który czynny jest przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia:

Źródło: