Offline Challenge – czy wytrzymasz 48 godzin bez Internetu? Sprawdź się!

Znając już problematykę związaną z uzależnieniem od Internetu, omówioną na naszej witrynie w dziale „Uzależnienie od Internetu”, warto sięgnąć po kolejny sposób sprzyjający odłączeniu się od Sieci i zamiany FOMO (lęk przed odłączeniem od informacji) na JOMO (zadowolenie z ucieczki przed natłokiem informacji). Podejmij wyzwanie „Offline Challenge – czy wytrzymasz 48 godzin bez Internetu?” i spędź czas w nietypowy sposób! Pobądź ze sobą! Odkryj swoje nawyki związane z korzystaniem z Internetu!

Podejmij wyzwanie „Offline Challenge” i odłącz się na 48 godzin (2 dni) od Internetu. Nie jest to wyzwanie łatwe, dlatego należy się do niego dokładnie przygotować i wszystko zaplanować.

Jak to zrobić?

  1. Wybierz dogodny dla siebie termin 48 godzin (2 dni), w których odłączysz się od Internetu.
  2. Poinformuj bliskich, znajomych, kolegów, współpracowników, że w tym terminie będziesz niedostępna/ny w Sieci.
  3. Przygotuj się do tego wyzwania i zaplanuj czas 48 godzin bez Internetu tak, aby ewentualna nuda nie zniweczyła podjętego wysiłku (można z wyzwaniem zmierzyć się wspólnie z resztą domowników – wsparcie bliskich w tym trudnym wyzwaniu zawsze pomoże, a i bliscy również na tym skorzystają, odłączając się od Sieci).
  4. W ustalonym terminie wyłącz sprzęt z dostępem do Internetu na 48 godzin (2 dni) lub wyłącz w nim połączenie z Siecią. Staraj się także ograniczyć korzystanie z telefonu, a rozmowy telefoniczne zastąp rozmową twarzą w twarz. Nie oszukuj samego siebie – wieczorne szybkie sprawdzenie poczty elektronicznej, Instagrama, Facebooka itd. to zniweczenie podjętego wysiłku i zmarnowanie już poświęconych godzin.
  5. Dostrzeż i doceń dodatkowy wolny czas, jaki zyskujesz odłączając się od Internetu.
  6. Wykorzystaj ten dodatkowy czas na działania i aktywności, które zaniedbujesz, na które brakuje Ci czasu. Spróbuj też podjąć jakieś nowe aktywności, co pozwoli odkryć w sobie nowe zainteresowania i talenty.
  7. Po zakończonym wyzwaniu zastanów się i odpowiedz sobie na pytania: Co sprawiało największą trudność? Czy brak dostępu do Internetu wzbudzał niepokój, irytację? Dlaczego pojawiły się te uczucia? Czy nie wskazują one na problem z uzależnieniem od Internetu i pojawieniem się u Ciebie zjawiska FOMO?
  8. Porozmawiaj z kimś na temat swojego wysiłku, swoich spostrzeżeń, swoich odczuć i wyciągnijcie wnioski. Sięgnij po pomoc fachową jeśli czujesz się zaniepokojony możliwością uzależnienia od Internetu.
  9. Zaplanuj kolejny „Offline Challenge” za jakiś czas. Pozwoli to zmierzyć się kolejny raz z własnymi słabościami, ale także pozwoli oderwać się od świata wirtualnego i skupić na otaczającym nas świecie rzeczywistym.
  10. Staraj się wypracować w swojej świadomości taki stan, który sprzyjać będzie radości i zadowolenia z ucieczki przed natłokiem informacji (JOMO). Pamiętaj, że wyreżyserowany świat przedstawiany w Sieci, sztucznie wykreowany wizerunek osób prezentujących się social mediach, nigdy nie zastąpią Ci świata rzeczywistego. Serdeczny uścisk dłoni prawdziwego przyjaciela, chwile spędzone na spacerze z bliskimi, szczera radość dziecka podczas zabawy z rodzicami, to wspaniałe chwile, które nie znikają z emocjonalnej pamięci człowieka, gdyż są prawdziwe, a nie wirtualne!

Powodzenia i wytrwałości!