Harry Potter – ciekawostki czytelnicze

Cykl powieści przedstawiających przygody, jakie przeżywa Harry Potter i jego przyjaciele, napisany przez brytyjską pisarkę J. K. Rowling, jest lubiany przez wielu młodych czytelników – ci nieco starsi czytelnicy również się nią zachwycają. Zarys tej serii autorka opracowała podczas oczekiwania na spóźniający się pociąg. Pisarka twierdzi, że nim dojechała do celu podróży, miała już gotowe postacie oraz dużą część fabuły książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”.

Jeżeli jesteś fanem tej serii, nie przejdziesz obojętne obok ciekawostek, dotyczących przygód tego młodego czarodzieja. Oto kilka z nich:

  • Pierwotna wersja tytułu książki „Harrym Potterze i Kamieniu Filozoficznym” brzmiała „Harry Potter i Kamień Czarodziejów”
  • Postać Nicolasa Flamela, który w książce stworzył kamień filozoficzny, jest postacią historyczną. Żył on na przełomie XIV i XV wieku i był francuskim alchemikiem, pisarzem i prawnikiem. Mówi się, że w Europie był jedną z pierwszych postaci, zajmujących się alchemią.
  • Peron 9 i 3/4 naprawdę istnieje w Londynie na stacji King’s Cross. Na stacji tej między peronem 9 i 10 wisi tabliczka z napisem Peron 9 i 3/4.
  • Harry Potter urodził się 31 lipca, czyli tego samego dnia, co autorka serii Joanne Kathleen Rowling
  • Bohaterka serii o Harrym Potterze – Hermiona miała w pierwotnej wersji na nazwisko Puckle. Słowo to w języku staroangielskim oznaczało goblina, elfa.
  • Podcas nakręcania zdjęć do filmu z serii o Harrym Potterze, aktorzy grający główne postaci poznali Wielką Salę Hogwartu dopiero tuż przed samym rozpoczęciem zdjęć ceremonii powitalnej. Wcześniej była ona obwiana tajemnicą.
  • Do stworzenia brody dla Hagirda w wersji filmowej przygód Herrego Pottera, charakteryzatorzy wykorzystali podobno aż sześć pukli włosów.

Źródło: https://opracowania.pl/artykul/9-ciekawostek-o-harrym-potterze-i-kamieniu-filozoficznym,aid,45