Narodowe Czytanie 2020

Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania, to obecnie już tradycja, która łączy Polaków podczas wspólnego czytania utworów wielkich twórców literatury naszego narodu.

Młodzież naszej szkoły także przyłączyła się do tej akcji, uczestnicząc w czytaniu „Balladyny” Juliusza Słowackiego. W dniach od 7 do 11 września uczniowie klas 7 i 8 wraz z nauczycielami języka polskiego  czytali fragmenty tego dramatu, który jest utworem dziewiątej edycji Narodowego Czytania 2020.

Akcję tą zapoczątkował 8 września 2012 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Chcąc uczcić przypadającą wówczas rocznicę upływu 200 lat od okresu, w którym toczy się akcja poematu „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza, Bronisław Komorowski zaproponował wszystkim Polakom ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie Pana Tadeusza”. Akcja ta otworzyła także cały cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.

W kolejnych latach tej ogólnonarodowej akcji , obok „Pana Tadeusza”, czytaliśmy także: dzieła Aleksandra Fredry (2013 r.), „Trylogię” Henryka Sienkiewicza (2014 r.), „Lalkę” Bolesława Prusa (2015 r.).

W 2016 roku patronat nad akcją objął Prezydent RP Andrzej Duda, który rozpoczął Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w kolejnych latach: „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2017 r.), „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz przez cały rok „Antologię Niepodległości” – specjalnego zbioru utworów powstałych na przestrzeni wieków, przygotowanego z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę (2018 r.). Kolejną lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego (2019 r.).

W 2020 roku lekturą dziewiątej edycji Narodowego Czytania stała się „Balladyna” Juliusza Słowackiego. To dramat w pięciu aktach, napisany w Genewie w 1834 roku, a wydany w roku 1839 w Paryżu. W tej opowieści o siostrach Balladynie i Alinie, poeta połączył realizm i fantastykę, skupiając się na analizie postaw i czynów swoich bohaterów.

Aby poznać historię dwóch sióstr, ale nie tylko, warto sięgnąć po to literackie dzieło, którego treść znajdziecie na stronie naszej biblioteki w zakładce Lektury szkolne lub w poniższym linku:

Treść utworu:

Możecie także zobaczyć, jak wygląda rękopis tego dzieła, który znajduje się w Bibliotece Narodowej, a który obejrzycie na stronie Polona.pl

Źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/