Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania, to obecnie już tradycja, która łączy Polaków podczas wspólnego czytania utworów wielkich twórców literatury naszego narodu.
Młodzież naszej szkoły także przyłączyła się do tej akcji, uczestnicząc w czytaniu „Balladyny” Juliusza Słowackiego. W dniach od 7 do 11 września uczniowie klas 7 i 8 wraz z nauczycielami języka polskiego czytali fragmenty tego dramatu, który jest utworem dziewiątej edycji Narodowego Czytania 2020.
Akcję tą zapoczątkował 8 września 2012 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Chcąc uczcić przypadającą wówczas rocznicę upływu 200 lat od okresu, w którym toczy się akcja poematu „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza, Bronisław Komorowski zaproponował wszystkim Polakom ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie Pana Tadeusza”. Akcja ta otworzyła także cały cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.
W kolejnych latach tej ogólnonarodowej akcji , obok „Pana Tadeusza”, czytaliśmy także: dzieła Aleksandra Fredry (2013 r.), „Trylogię” Henryka Sienkiewicza (2014 r.), „Lalkę” Bolesława Prusa (2015 r.).
W 2016 roku patronat nad akcją objął Prezydent RP Andrzej Duda, który rozpoczął Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w kolejnych latach: „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2017 r.), „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz przez cały rok „Antologię Niepodległości” – specjalnego zbioru utworów powstałych na przestrzeni wieków, przygotowanego z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę (2018 r.). Kolejną lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego (2019 r.).
W 2020 roku lekturą dziewiątej edycji Narodowego Czytania stała się „Balladyna” Juliusza Słowackiego. To dramat w pięciu aktach, napisany w Genewie w 1834 roku, a wydany w roku 1839 w Paryżu. W tej opowieści o siostrach Balladynie i Alinie, poeta połączył realizm i fantastykę, skupiając się na analizie postaw i czynów swoich bohaterów.
Aby poznać historię dwóch sióstr, ale nie tylko, warto sięgnąć po to literackie dzieło, którego treść znajdziecie na stronie naszej biblioteki w zakładce Lektury szkolne lub w poniższym linku:
Treść utworu:
Możecie także zobaczyć, jak wygląda rękopis tego dzieła, który znajduje się w Bibliotece Narodowej, a który obejrzycie na stronie Polona.pl
Źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/