Cyfrowa biblioteka – NPRCz

Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach tych prac, realizujących postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej przygotowane zostały kolekcje tematyczne kierowane do uczniów i nauczycieli.

Wśród kolekcji POLONY znajdują się między innymi lektury szkolne obowiązkowe i uzupełniające, dostępne w domenie publicznej. Zbiór lektur szkolnych, obejmujący 212 publikacji, podzielony został na dwie części: lektury szkoły podstawowej oraz lektury szkoły ponadpodstawowej. Dostęp do obu kolekcji jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje są dostępne on-line oraz do pobrania i wykorzystania na własnych komputerach i urządzeniach mobilnych.

W ramach Priorytetu 4 NPRCz Biblioteka Narodowa przygotowała także 70 audiobooków lektur i klasyki literatury, które można pobrać za darmo z POLONY.

W ramach tego Priorytetu Biblioteka Narodowa opracowała i udostępniła w POLONIE także kolekcję tematycznych materiałów pomocniczych dla szkół, pozwalających na prowadzenie zajęć online. Materiały te przydatne będą szczególnie nauczycielom.

Nasza szkolna biblioteka w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, korzystając z zasobów POLONY, poszerzyła dostęp do lektur szkolnych w wersji on-line. Na stronie internetowej biblioteki szkolnej, w dziale „Edukacja – Lektury szkolne” znajduje się wykaz lektur z możliwością przeczytania ich on-line lub pobrania dostępnych pozycji na swój komputer. Także w dziale „Edukacja – Przydatne linki” znalazły się hiperłącza do lektur zamieszczonych w POLONIE.

Linki do poszczególnych zbiorów:

1) POLONA Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe

2) POLONA Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe

3) Lektury szkolne zamieszczone na stronie internetowej biblioteki szkolnej

Szczegółowa informacja na temat realizacji przez Bibliotekę Narodową Priorytetu 4 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, dostępna jest także na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.