Pasowanie pierwszoklasistów na Rycerza Książki, upamiętnione „Wyprawką Czytelniczą”, przekazaną w ramach ogólnopolskiego projektu „Mała książka – wielki człowiek”

W bieżącym roku szkolnym listopad zakończył się wyjątkowo dla naszych pierwszoklasistów. Uczniowie ci wzięli udział w uroczystym pasowaniu na Rycerza Książki i przyjęcia ich w poczet czytelników Biblioteki SP-13 w Żorach. Podczas zajęć w szkolnej bibliotece nasi mali czytelnicy poznali zasady poszanowania książek, utrwalili sobie regulamin i zasady korzystania z biblioteki. Dzieci złożyły także uroczyste ślubowanie, a następnie zostały pasowane na Rycerza Książki.

Logo Mała książka wielki człowiek

Podczas uroczystości pasowania na Rycerzy Książki, nasi mali czytelnicy otrzymali prezent w postaci „Wyprawki Czytelniczej”, która przekazana została bibliotece szkolnej przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiego projektu „Mała książka – wielki człowiek”, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wyprawce tej znalazły się: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców
i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.

Na pamiątkę złożenia ślubowania oraz pasowania na Rycerza Książki, pierwszoklasiści otrzymali honorowy dyplom. Zawierał on tekst ślubowania, który będzie przypominać naszym małym czytelnikom o zasadach dbania o wszystkie książki. Pamiątką tego dnia stanie się też klasowe zdjęcie, wykonane podczas pasowania, które wychowawcy klas I zamieszczą na klasowych gazetkach, aby przypominać dzieciom o tym, jak powinien zachować się wzorowy Rycerz Książki.

Na zakończenie zajęć w naszej bibliotece, każda z klas pierwszych wzięła udział w rozstrzygnięciu konkursu „Zaczaroszyfrowana biblioteka”. Wylosowany uczeń miał możliwość otwarcia zaczaroszyfrowanej kłódki i dotarcia do nagród, zamkniętych w kuferku. W przypadku nieobecności wylosowanego ucznia, nagrodę odebrał wychowawcka, a kłódkę otworzył wybrany kolega z klasy.

Laureatami konkursu zostali:

  • Paulina Krawiec z klasy IA
  • Oliwier Rumelt z klasy IB
  • Gabryś Olmar z klasy IC

Laureatom serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę w projekcie.

Dzień pasowania pierwszoklasistów na Rycerzy Książki obfitował w wiele pozytywnych wrażeń, o czym świadczy radość naszych małych czytelników. Są oni częstymi gośćmi naszej szkolnej biblioteki, gdzie poznają ciekawy świat, zapisany w kierowanych do nich wielu ciekawych książkach.

Obejrzyj Galerię