Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – projekt „Poznacie mnie po książce”

Tydzień BibliotekStowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

W bieżącym roku hasło promującego XIX edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek brzmi „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Hasło odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do świata. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w starożytnym Rzymie, albo wyruszyć w Kosmos. W bibliotece zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu można szukać odpowiedzi na pytania o literaturę i fizykę kwantową, o historię świata i wędkarstwo, o zmiany klimatyczne i twórczość poetów. I żadne z pytań nie będzie głupie i żadne nie pozostanie bez odpowiedzi.

Z okazji Tygodnia Bibliotek nasza szkolna biblioteka przygotowała wiele działań, które skupiają się na czytaniu oraz na znaczeniu biblioteki.Działania te zaplanowane zostały na 9-20 V 2022 r.

Wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy do udziału w projektowym konkursie „Poznacie mnie po książce”, w którym możecie wykazać się intuicją, ale także znajomością swoich nauczycieli. Konkurs polega bowiem na dopasowaniu i odgadnięciu tytułów ulubionych w dzieciństwie książek do danego nauczyciela. Sprawdźcie się w tej umiejętności. Kto wie, może okaże się, że ulubiona książka waszego nauczyciela jest także waszą ulubioną książką. Przeczytaj więcej informacji o tym konkursie.

Kolejnym konkursem kierowanym także do wszystkich uczniów naszej szkoły jest „Krzyżówka biblioteczna”. Konkurs obejmuje tematy z literatury dziecięcej i młodzieżowej i zapewne będzie świetną okazją do wykazania się wiedzą w tej dziedzinie, ale także i  okazją do zabawy – może również z opiekunami. Przeczytaj więcej o tym konkursie.

Kolejne zaproszenie kierujemy do uczniów klas IV i V naszej szkoły. Uczniowie ci mogą wziąć udział w  konkursie „Pięknie czytam”, w którym zaprezentują swoje umiejętności czytelnicze. Przeczytaj więcej o tym konkursie.

Kolejnym wydarzeniem z okazji Tygodnia Bibliotek jest spotkanie autorskie, w którym wezmą udział uczniowie klas młodszych.

Wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy do aktywnego udziału w obchodach Tygodnia Bibliotek organizowanych w naszej szkolnej bibliotece.