Biblioteka nie z tej ziemi – projekt czytelniczy realizowany w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Logo Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w postaci kolorowych promieni i wizerunku książki

Każdego roku w październiku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w naszej szkolnej bibliotece realizowany był w październiku i listopadzie projekt czytelniczy „Biblioteka nie z tej ziemi”. W ramach projektu organizowane były dla uczniów konkursy biblioteczne, quizy oraz, zajęcia biblioteczne.

Hasło przewodnie projektu czytelniczego kształtowała wyobraźnia jego uczestników.  Zadaniem uczniów było wyobrażenie sobie innego świata – odmiennego od tego, który znamy na co dzień – świata nie z tej ziemi. Tylko wyobraźnia ograniczała wygląd jego mieszkańców, sposób w jakim się porozumiewali, jak się uczyli, jak pisali i czytali, jak wyglądały ich książki i biblioteki…

Rozbudzając swoją wyobraźnię uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w projektowych  konkursach czytelniczych, tworząc tym samym niepowtarzalną wizję świata nie z tej ziemi. Napłynęło wiele ciekawych prac w poszczególnych konkursach, spośród których jury w składzie p. Dorota Jurczyk, p. Edyta Guznowska wyłoniło zwycięzców.

A oto laureaci poszczególnych konkursów projektowych:

Laureaci  szkolnego konkursu bibliotecznego dla uczniów klas 1-8 „Czytelnik nie z tej ziemi”:

1 miejsce – Rafał Kapłeniak kl. 6C „Czytelnik z otchłani morskiej”
2 miejsce – Maja Małek kl. 2B
3 miejsce – Szymon Dunajewski kl. 1B, oraz Jan Słowik kl. 8B
Wyróżnienie – Julia Brzuska kl. 3B

Laureaci  szkolnego konkursu bibliotecznego dla uczniów klas 1-8 „Biblioteka nie z tej ziemi”:

1 miejsce – Maja Małek kl. 2B
Wyróżnienie – Paulina Szweda kl. 2B

Laureaci  szkolnego konkursu bibliotecznego dla uczniów klas 1-8 „Książka nie z tej ziemi”:

1 miejsce – Maksymilian Smyczek kl. 2B
2 miejsce – Zuzanna Kapłoniak kl. 2B
3 miejsce – Monika Świerkot kl. 2B oraz Julia Brzuska kl. 3B

Laureaci  szkolnego konkursu bibliotecznego dla uczniów klas 1-8 „Zakładka do książka nie z tej ziemi”:

1 miejsce – Gabriel Sasin kl. 2A
2 miejsce – Brajan Parysz kl. 1C
3 miejsce – Nina Garboś kl. 3C
Wyróżnienie: Jakub Hrycak kl. 1A, Piotr Danilewicz kl. 2C, Julia Łyczywek kl. 3A

Poza konkursami projektowymi uczniowie brali także udział w zajęciach bibliotecznych, podczas których zapoznawali się z celem organizacji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych,  poznawali znaczenie i działalność biblioteki szkolnej, rozwiązywali quizy dotyczące zasad poszanowania książek, a także kształtowali swoje zainteresowania czytelnicze, wysłuchując poezji dziecięcej.

Laureatom konkursów gratuluję, a wszystkim uczniom oraz nauczycielom dziękuję za zaangażowanie i wspólną zabawę podczas projektu „Biblioteka nie z tej ziemi”. Projekt ten uświadamiał nam, jak ważny dla każdego z nas, jest świat wyobraźni, świat fantazji, świat przedstawiany w literaturze. Książki potrafią przenieść każdego w zupełnie inny świat – świat nie z tej ziemi!