„Offline Challenge – Czy wytrzymasz 48 godzin bez Internetu?” Podsumowanie projektu i rozstrzygnięcie konkursów

Offline Challenge - projektTegoroczny luty i marzec upłynęły w naszej szkole pod hasłem projektu „Offline Challenge – Czy wytrzymasz 48 godzin bez Internetu?”. Projekt ten realizowany był z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Do udziału w projekcie została zaproszona cała społeczność naszej szkoły: uczniowie, ich rodzice/opiekunowie prawni oraz pozostali domownicy, a także wszyscy pracownicy naszej szkoły.

Podczas zajęć z wychowawcą, lekcji informatyki, języka angielskiego, spotkań z pedagogiem lub psychologiem szkolnym, korzystając z obszernych materiałów zamieszczonych na stronie internetowej szkolnej biblioteki, uczniowie przypomnieliście sobie zasady bezpiecznego zachowania w Internecie, a także zapoznali się z niebezpieczeństwem uzależnienia od gier komputerowych, nowoczesnych technologii, mediów społecznościowych i Internetu. Poznali także niebezpieczne zjawisko FOMO (lęk przed odcięciem od informacji) oraz przeciwstawne mu pozytywne zjawisko JOMO (radość z braku natłoku informacji). Dowiedzieli się także, jak sobie radzić i gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia o Internetu i nowoczesnych technologii. Wykorzystując kontakt elektroniczny, w zagadnienia tej tematyki wdrożeni zostali także opiekunowie prawni naszych uczniów, a także wszyscy pracownicy naszej szkoły.

Powyższe działania przygotowały naszych uczniów do podjęcia wyzwania „Offline Challenge”, do którego zaproszeni zostali także członkowie ich rodzin oraz pracownicy naszej szkoły.Wyzwanie, zaplanowane na czas ferii zimowych, polegało na odcięciu się na 2 dni od Internetu, portali społecznościowych, gier komputerowych oraz nowoczesnych technologii i poświęcenie uzyskanego w ten sposób dodatkowego czasu na rozwijanie własnych pasji,  na aktywność fizyczną, na spotkania z bliskimi. Zadanie to nie było łatwym wyzwaniem, ale cieszy nas fakt iż wielu uczniów wraz ze swoimi rodzinami oraz pracowników szkoły postanowiło się z nim zmierzyć. Jeszcze bardziej budujący jest fakt, iż niemała grupa cieszyła się swoim sukcesem w realizacji projektowego wyzwania.

Podsumowaniem wszystkich działań były konkursy projektowe dla uczniów klas 1-3: „Od komputera lubię bardziej…” oraz dla uczniów klas 4-8: „Zamieniamy FOMO na JOMO”, które po zakończeniu ferii skierowano do naszych uczniów. Na konkursy spłynęło wiele pomysłowych prac, spośród których zostały wyłonione najciekawsze.

A oto laureaci konkursów:

W konkursie dla klas 1-3 „Od komputera lubię bardziej…”

1 miejsce: Aleksandra Tomala z kl. 1C

2 miejsce: Liliana Potrząsaj z kl. 1C

3 miejsce: Antek Mazur z kl. 1B oraz ex aequo Alicja Malcharek z kl. 2C

Wyróżnienie: Filip Ogon z kl.  1B oraz Wiktoria Turocha kl. 1B

W konkursie dla klas 4-8: „Zamieniamy FOMO na JOMO” (przyznano tylko jedną nagrodę)

1 miejsce: Filip Dobkowski kl. 6A

Laureatom konkursów serdecznie gratulujemy. Z kolei wszystkim uczestnikom projektu „Offline Challenge – Czy wytrzymasz 48 godzin bez Internetu?” dziękujemy za aktywny udział i zachęcamy do częstego podejmowania takiego wyzwania i zastępowania niepożądanego zjawiska FOMO pozytywnym – JOMO.

Obejrzyj Galerię zdjęć