Żółte żonkile w bibliotece szkolnej

Na szarym tle położony bukiet kwiatów żółtych żonkili. Powyżej białymi literami napisana data 19 kwietnia 1943 r. poniżej biały napis "w 80. rocznicęAby uczcić 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczniowie klas starszych,  przebywający w bibliotece szkolnej, wykonywali papierowe żółte żonkile, a także rozmawiali na trudny temat wydarzeń sprzed lat.

Żółty żonkil, obok hasła „Łączy nas pamięć”, jest symbolem pamięci o walczących w getcie warszawskim i wydarzeniach z 1943 roku. Pamięć o przeszłości jest wartością, która uczy szacunku dla życia, szacunku do drugiego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wyznania, przynależności kulturowej.

Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, każdego 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – wyrażając nimi pamięć, szacunek i nadzieję. Zmarł w 2009 roku, ale tradycja trwa.

Obraz zbudowany z trzech zdjęć. 1. Uczennica siedząca przy stoliku i wycinająca z żółtego papieru żonkile. W tle białe regały z kolorowymi książkami. 2. Dwie uczennice siedzące przy stoliku z szarym blatem, na którym rozłożone są elementy papierowych kwiatów żonkili. W tle białe regały z kolorowymi książkami. 3 Gazetka ścienna z zielonym tłem, na którym ułożone są białe kartki z tekstem oraz przypięte żółte papierowe kwiaty żonkili.