Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na Rycerzy Książki

Na niebieskim tle rycerz w zbroi, trzymający w ręce stos książek. Po prawej stronie żółty tekst "PASOWANIE NA RYCERZA KSIĄŻKI"Tradycją naszej szkolnej biblioteki jest uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na Rycerza Książki. Także i w tym roku powiększyło się grono małych Czytelników. 11 grudnia uczniowie klas pierwszych wzięli udział w odbywającej się w naszej bibliotece uroczystości, podczas której gościliśmy Panią Dyrektor, specjalnego gości – Książkę oraz wychowawców i najmłodszych uczniów naszej szkoły.

W czasie spotkania dzieci wysłuchały części artystycznej, podczas której poznały właściwe zasady, jakimi powinien kierować się dobry Rycerz Książki. Pierwszoklasiści zasady szanowania książek utrwalali sobie podczas gier edukacyjnych.

Punktem kulminacyjnym spotkania było złożenie przez pierwszoklasistów uroczystego ślubowania oraz pasowanie ich na Rycerzy Książki. Pasowanie dokonała Pani Dyrektor Aleksandra Śniegoń, włączając tym samym uczniów klas pierwszych w poczet Czytelników Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 13 w Żorach.

Nasi mali Czytelnicy na pamiątkę wydarzenia otrzymali Dyplomy Dobrego Rycerza. Zachętą do częstego czytania oraz prezentem dla pierwszoklasistów  z okazji tak ważnego wydarzenia była Wyprawka Czytelnicza, w skład której weszła „Wnuczka antykwariusza” – książka autorstwa Justyny Bednarek oraz „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” – broszura dla rodziców i opiekunów z\ informacjami, mówiącymi o korzyściach czytania razem z dzieckiem.  Wyprawka Czytelnicza przekazana została szkole dla wszystkich pierwszoklasistów przez Instytut Książki w ramach akcji „Mała książka – wielki człowiek”.

Naszym nowym Czytelnikom – Rycerzom Książki, serdecznie gratulujemy pasowania i zachęcamy do jak najczęstszego sięgania po książki i czytania, kiedy to tylko możliwe, jak również zapraszamy do odwiedzania szkolnej biblioteki oraz udziału w jej akcjach, konkursach i zabawach czytelniczych. Z kolei Rodziców/Opiekunów zachęcamy do odnalezienia w codziennej gonitwie jak największej ilości czasu na wspólne czytanie z dzieckiem. Ten cenny czas rozwija i kształtuje w dzieciach właściwe postawy i nawyki czytelnicze.